whatsapp
+90 216 461 47 41 info@isfchem.com

Cargill Bir buçuk asırlık hikaye!


2019-11-19 / İsf Chem

Paylaş Paylaş Paylaş

150 yıllık bir tarihe sahip olan Cargill, 1865 yılında Amerika’da William Wallace Cargill’in ilk hububat depolama tesisi ile başlamış bir aile şirketidir.Günümüzde şirket, gıda,tarım,finans ve endüstriyel alanlarda üretim ve ticaret yapan uluslararası br şirket haline gelmişir.

Cargill, gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün alanlarında üretim ve ticaret yapan uluslararası bir şirkettir.Yalnız Cargill’in bugünlere gelmesi o kadar da kolay olmadı.

1909 yılında, Cargill’in kurucusu W.W.Cargill, aşırı borçlanmış ve çok hızlı büyümüş küçük bir iş imparatorluğu bırakarak, dünyadan ayrıldı.Damadı John MacMillan, bu şirketi bankacılar ve müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yaplandırdı.Cargill’in yeni lideri, hızlı harekete geçti. Altı yıl içinde,borçları ödedi ve Cargill büyüme pozisyonuna geçti.

Cargill giderek büyüdü ve Kanada, Hollanda, Arjantin’de ve ofislerini açtı.

1950’lerde, Cargill Tarım üreticisi, Uluslararası satış portföyü olan ve diğer emtialarda önemli bir uluslararası işlemci olarak önplana çıkmıştır.Tahıl ve yağlı tohum ihracatında küresel girişimleri de yine bu tarihlerde başladı.

1990 yılında 125. yıldönümünde Cargill ve iştirakleri 57 ülkede yaklaşık 55,000 çalışanı bulunmaktaydı.

Cargill’in bugün 67 ülkede, 152.000 çalışanı bulunmaktadır.

1960 yılında Türkiye’deki faaliyetlerine yerli ortaklık ile başlayan Cargill, 1986 yılında Cargill olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Bugün 280 kişiden fazla çalışanı ile Istanbul, Bursa, Adana ve Ankara illerinde faaliyet göstermektedir.

Cargill Gıda Türkiye, Bursa-Orhangazi fabrikası ile gıda sektörünün pek çok alanına tedarikçi olarak ürünler sunmaktadır. Mısırda bulunan doğal nişasta, Cargill’in mısır işleme tesisinde, ayrıştırılmakta ve başta nişasta olmak üzere nişasta bazlı şekerler olan glikoz ve fruktoz şuruplarının üretimi yapılmaktadır. Doğal nişastalar birçok gıda uygulamasında kıvam verme, jel oluşturma, su tutma veya viskozite ayarlamalarında, glikoz şurupları ise şekerleme, bisküvi, unlu mamuller, işlenmiş hazır gıdalar, reçel, helva, dondurma ve birçok Türk tatlısında kullanılmaktadır. Fruktoz şurupları ise, meşrubat endüstrisinde şekerin ikamesinde kullanılmaktadır.

Cargill Türkiye’de aşağıdaki alanlarda faaliyet göstermektedir:

Nişasta ve nişasta bazlı ürünlerin üretimi ve satışı

Hububat ve yağlı tohum ticareti

Endüstriyel ürün ticareti

Finans

Cargill Türkiye Kronolojik Faaliyet Takvimi:

1960 – Bramer Ticaret A.Ş. ile yerel ortaklık kurdu.

1986 – Yaşar Holding ile tohumculuk sektöründe ortaklık başlattı.

1987 – Vaniköy Mısır Öğütme fabrikasını satın aldı.

1991 – Tohumculuk şirketindeki Yaşar Holding’e ait %50 hisseyi devraldı.

1992 – İstanbul Merkez Ofisini açtı.

1994 – Cargill-Financial Market Group Türkiye ofisi açıldı ve böylece finans ve risk değerlendirme faaliyetlerine başladı.

1995 – Adapazarı’ndaki bir fındık işleme tesisini satın aldı.

1997 – Demir – Çelik ticaretine geçildi. Bursa- Orhangazi’de Mısır İşleme Tesisi inşaatına başlandı.

1998 – Tohumculuk şirketi Cargill’in dünya genelinde yaptığı anlaşma ile Monsanto’ya satıldı. Böylece Türkiye’deki tohumculuk faaliyetlerinden çekilmiş oldu.

1999 – Kocaeli Yarımca’da Rota Denizcilik ve Ticaret A.Ş. ortaklığı ile tahıl depolama silo ve liman faaliyetlerine başladı.

2000 – Orhangazi Mısır İşleme Tesisi tamamlandı ve üretime geçildi.

2001 – Cargill, dünya çapında yaptığı bir anlaşma ile yem sanayinde faaliyet gösteren Purina’yı (evcil hayvan yemleri hariç) devraldı. Bu anlaşmayla beraber, Bolu, Gönen ve Lüleburgaz’daki 3 yem tesisi Cargill Türkiye çatısının altında birleşti.

2002 – Dünya genelinde Cerestar firmasının satın alınması ile Tükiye’de Cerestar’a ait olan Pendik Nişasta Sanayi hisselerinin %50’si Cargill’e geçti ve böylece Ülker Grubu ile eşit hisseli ortaklık doğdu. Yem şirketleri yerli girişimcilere satıldı.

2004 – Black River Hizmet Ticaret Ltd. Şti. kuruldu

2006 – Fındık İşleme Tesisi satıldı.

2008 – Rota Denizcilik ve Ticaret A.Ş. ile Yarımca’da tesis edilen ortaklık sözleşmesi 2013 yılına kadar uzatıldı.

2009 – Demir – Çelik ticaretine son verildi                                                                 .

2010 – Pendik Nişasta Sanayi hisseleri Cargill Tarım ve Gıda San.A.Ş.’ne devir oldu.

2013 – Rota Denizcilik ve Ticaret A.Ş. ortaklığına son verildi. Vaniköy Mısır Öğütme Fabrikası kapatılarak glikoz ve nişasta üretim üniteleri Orhangazi fabrikasına taşındı. Suudi Arasco Firması ile Suudi Arabistan Krallığı’nda yeni bir nişasta ve tatlandırıcı girişim ortaklığı imzaladı. Nişasta dışı Endüstriyel Ürün portföy ticaretine başlandı.

2014 – Cargill’in bio-endüstriyel ürünlerinin yerel olarak üretilmesi hedefiyle Alemdar Kimya A.Ş.’yi satın aldı. Aynı dönemde, Balıkesir’de bulunan Turyağ tesislerini tüm B2B markaları, tüm çalışanları ve satış/pazarlama ağı ile beraber bünyesine kattı.

Kaynak: cargill


© 2019 All Rights Reserved.